Jak založit spol. s r.o.  

Podrobný návod jak založit společnost s.r.o.

 

 

Chystáte se založit společnost s.r.o. a chcete se vyhnou zbytečným výdajům, průtahům a zmatkům? Ve spolupráci s právníkem jsem pro vás připravila velmi názorný a podrobný návod, jak krok za krokem založit společnost s ručením omezeným. Kompletní zákonnou úpravu společnosti s ručením omezeným najdete v obchodním zákoníku v §56-§75 a §105-§153.

 

 

1.Vyberte název - firmu vaší společnosti s ručením omezeným. Ve firmě musí být uvedeno společnost s ručením omezeným, spol. s r.o nebo pouze s.r.o. Na internetových stránkách justice.cz si ověřte, jestli už neexistuje společnost stejného nebo zaměnitelného jména – to by byl důvod pro zamítnutí Návrhu na zápis do obchodního rejstříku.

 

2.Rozhodněte se pro místo sídla s.r.o. Pokud budete sídlit v nemovitosti, jejímž jste vlastníkem, bude stačit výpis z katastru nemovitostí. Jestli budete mít nemovitý prostor v pronájmu, je třeba domluvit se s majitelem nemovitosti a dát mu podepsat Souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním sídla. Podpis není třeba úředně ověřovat.

 

Ke stažení: Vzor souhlasu majitele nemovitosti

 

3.Nyní je čas zajít za vaším notářem. V případě, že s.r.o. zakládáte jako jediný společník, u něj sepíšete Zakladatelskou listinu. Pokud bude společníků více, musíte k notáři přijít všichni a uzavřete Společenskou smlouvu. Do Zakladatelské listiny (společenské smlouvy) uveďte živnosti, které budete provozovat – zde mohou být i živnosti, které chcete provozovat až někdy v budoucnu , což vám ušetří náklady na budoucí změnu společenské smlouvy. Nicméně v návrhu pro soud musí být uvedeny pouze ty živnosti, které budete provozovat aktuálně a na které budete mít živnostenské oprávnění. Jako sídlo společnosti uveďte pouze město – opět tím ušetříte budoucí náklady, pokud byste se někdy stěhovali. Připravte si cca 6000 Kč na úhrady služeb notáře. Tyto, stejně jako další náklady na založení společnosti si budete moci dát do nákladů s.r.o.

 

4.Než půjdete k notáři, ujasněte si, kdo ze společníků bude jednatel nebo zda jich budete mít více. Notář vám vyhotoví 1 stejnopis a 1 opis Zakladatelské listiny či Společenské smlouvy pro účely návrhu na založení s.r.o. a standardně ještě 1 stejnopis a 1 opis zakladatelské listiny či smlouvy pro vás. Zároveň připraví Návrh na prvozápis společnosti s ručením omezeným do obchodního rejstříku, vyhotoví výpis z katastru nemovitostí pro nemovitost, ve které bude sídlo s.r.o., výpis z rejstříku trestů pro jednatele, prohlášení správce vkladu (je jím jeden ze společníků), čestné prohlášení jednatele, podpisový vzor jednatele a prohlášení jednatele o úplné adrese sídla společnosti. Notářsky ověří podpisy tam, kde je třeba. Tím je společnost s.r.o. založena.

 

5.Se zakladatelskou listinou (či společenskou smlouvou) a souhlasem majitelů nemovitosti (či výpisem z katastru, pokud jste majitelem vy) se dostavte na živnostenský úřad – místní příslušnost živnostenských úřadů již byla zrušena, může to tedy být jakýkoliv živnostenský úřad na území ČR. Zde ohlásíte živnost pro právnickou osobu a uhradíte poplatek 1000 Kč. Výpis z živnostenského rejstříku si budete moci vyzvednout obvykle příští úřední den nebo dle domluvy. Výpis z živnostenského rejstříku musíte přiložit k Návrhu na zápis s.r.o. a zapsané živnosti musí odpovídat tomu, co je uvedeno v Návrhu jako předměty živnosti.

 

6.Nyní musíte vyřešit nejožehavější otázku – složení základního kapitálu správci vkladu. Pokud jste jediný společník, je nutné složit 200.000 Kč, pokud je společníků více, je možné složit pouze 30 % z vkladu každého společníka, nejméně celkem 100.000 Kč, a to při minimálním vkladu každého společníka ve výši 20.000 Kč. Část nebo celý základní kapitál je možné složit nikoliv ve formě financí, ale v podobě movité věci využitelné pro s.r.o. Hodnota movité věci musí být oceněna znalcem (za úplatu).

 

7.Obvyklým způsobem složení základního kapitálu je využití služeb banky. V bance založí účet ten společník, který byl ustanoven jako správce vkladu správce vkladu. Na tento účet složte základní kapitál. Banka po složení základního kapitálu účet zablokuje a vydá potvrzení o složení základního kapitálu. Například u Komerční banky tato služba stojí 500 Kč. Toto potvrzení přiložte jako přílohu k Návrhu na zápis s.r.o. do obchodního rejstříku. Potvrzení banky není třeba úředně ověřovat.

 

8.S Návrhem na zápis s.r.o. do obchodního rejstříku a všemi náležitými přílohami uvedenými výše (a označenými tučně) se dostavte na rejstříkový soud místně příslušný dle sídla společnosti. Rejstříkovými soudy jsou: Městský soud v Praze, Krajský soud v Brně, Krajský soud v Českých Budějovicích, Krajský soud v Hradci Králové, Krajský soud v Plzni, Krajský soud v Ostravě a Krajský soud v Ústí nad Labem. Zde kupte kolky za 6000 Kč, nalepte je na Návrh na zápis s.r.o. a ten společně s přílohami odevzdejte na podatelně. Připravte si obyčejnou kopii Návrhu a nechte si do ní vyznačit potvrzení o podání a spisovou značku. Pokud na založení společnosti s.r.o. spěcháte, oznamte soudu, že si přejete Usnesení o zápisu s.r.o. do obchodního rejstříku osobně vyzvednout. V opačném případě by vám běžela lhůta pro odvolání a vznik společnosti by se minimálně o 14 dní protáhl. Na vydání usnesení má soud ze zákona 5 pracovních dní, často to stihne i dříve.

 

9.Poté, co si telefonicky ověříte, že usnesení již bylo vydáno, dostavte se na soud. Zde podepíšete převzetí usnesení a vzdání se práva na odvolání. V případě, že váš Návrh nebyl zcela v pořádku, např. chybí nějaká příloha, vyzve vás soud k doplnění. Případné chyby v Návrhu na zápis s.r.o. můžete opravit částečným zpětvzetím návrhu nebo podáním opravného návrhu, obojí musí být s úředně ověřeným podpisem. Poté opět plyne pětidenní lhůta na zápis do obchodního rejstříku.

 

10.Společnost bude v obchodním rejstříku uvedena od 6:00 následujícího dne. Od té chvíle si již můžete nechat vyhotovit Výpis z obchodního rejstříku. S ním se dostavte na stejnou pobočku banky, kde jste účet zakládali. Váš účet bude odblokován a zcela zaktivněn.

 

Podle tohoto návodu založíte novou společnost s.r.o. nejrychleji, s náklady cca 14.000 Kč.

Pokud nebudete chtít vše zařizovat sami, určitě mnohé vyřídí notář nebo právník.

 

Nezapomeňte na účetní – spol. s r.o. má povinnost vést účetnictví (dříve podvojné účetnictví)!